ДІМ меду
Все для пасіки - все з пасіки
0 товар(ів) - 0,00 грн

СТІЛЬНИК ЄНТЕРА: ЩО ЦЕ, ЯК КОРИСТУВАТИСЯ І В ЧОМУ ЙОГО ПЕРЕВАГИ

Один зі значущих винаходів у сфері бджільництва - штучний стільник Єнтера (ШС). Його представив бджоляр з Німеччини Карл Єнтер в кінці 80-х років XX століття на з'їзді Всесвітньої федерації бджолярів, який проходив у Варшаві.

Джентерський стільник являє собою стільник з пластиковими чарунками, які розбираються. Його мета - полегшити процес виведення маток. Крім того, дане пристосування робить простішим отримання маточного молока. Застосовуючи його, бджолярі отримують якісних маток і позбавляються від необхідності перенесення личинок.

За переконанням прихильників, він займає 4-е місце серед винаходів для бджільництва. Йому передують медогонка, вафельница, призначені для виготовлення штучної вощини, і рамковий вулик. Купити джентерський стільник можна в спеціалізованих інтернет-магазинах товарів для пасіки, адже даний товар став досить популярним в Україні, про що свідчить підвищення попиту на нього.

Будова пластмасового стільника

Денця-заглушки, які підходять до бджолиних чарунок - деталі, які виконують головну функцію. Вони служать місцем, куди матка відкладає яйце, з якого через три доби виведеться личинка. Потім комплектуючу пристосування поміщають в штучно створені мисочки, де бджоли будуть вигодовувати матку.

У комплект пластикового стільника входять:

 • двостороння коробка, розділена перемичкою по центру;
 • пробка, призначена для центрального отвору;
 • дно;
 • решітка, візуально схожа на природну структуру стільників;
 • кришка з отвором по центру, яка має круглий перетин і отвори (довгасті);
 • денця-заглушки;
 • чашечки, що утворюють маточні мисочки;
 • стрижні, призначені для очищення і витіснення мисочок.

Заглушок-денець і чашечок в одному ШС по 112-114 штук.


Як зібрати і розмістити стільник Джентера?

Інструкція до джентерского соту детальна, і його просто зібрати. Перегородка коробки має 112 отворів з діаметром рівним 4,4 мм. Вони призначені для денець-заглушок з увігнутими кінцями. Останні входять до них, утворюючи денце чарунки стільника. Необхідно ними заповнити всі отвори, а потім закрити кришку. Після цього потрібно прикріпити дно коробки і вставити решітку. Вона виступить у ролі нижньої частини комірок. Коли пристосування знаходиться в зібраному вигляді, тоді воно повністю ідентичне природним стільникам. Різниця тільки в тому, що воно з пластиковими чарунками замість воскових.

Після складання стільник врізають в стільникову рамку, обравши найбільш підходящу для розплоду.

Особливості застосування стільника для виведення маток


Щоб почати використання пластикового стільника або на початку матковивідного сезону, необхідно стільникову рамку і пристосування, яке було попередньо врізане в неї, полити сиропом з цукру або ситою з меду. Потім їх поміщають в гніздо материнської сім'ї для освоєння. Бажано розташувати їх біля останньої розплодної рамки.

Протягом 3-5 діб природний стільник займе розплід, а пристосування стає підготовленим до посіву матки. Далі в ШС запускають матку, попередньо закривши його кришкою. Для цього використовують круглий отвір, який потім прикривають пробкою. Протягом сезону при подальшому використанні стільника поливають сиропом тільки пластмасову складову розплідної рамки.

Також важливо стільник помістити в колодязь, попередньо підготовлений, стежачи при цьому за положенням вулички, яка знаходиться з боку кришки. Вона повинна бути ширшою на 10 мм. Це дозволить бджолам проникати до матки. Вона ізольована, що змушує її відкладати яйця як у впроваджений стільник, так і осередки, у яких торці заглушок з пластмаси виступають денцями.


Засів стільника яйцями відбувається через 4-8 годин. Через цей час його необхідно вийняти, відкрити пробку і повернути на місце. Це робиться з метою переміщення матки в гніздо з природними стільниками. Якщо не дати їй перейти, то виконана робота не дасть потрібного результату, оскільки в одній комірці вийде не по одному яйцю, а по кілька. Це негативно позначиться на результативності виведення маток. Далі протягом трьох з половиною днів чарунки з пластмаси бджоли добудовують воском. Потім в них з'являться личинки. Їх бджоли почнуть годувати.


Для переведення личинок на маточне годування необхідно:

 • забрати пристосування з вулика;
 • помістити його в світлу кімнату, де тепло;
 • відкрити дно;
 • вийняти частини, де знаходяться личинки;
 • вставити їх в отвори мисочок з тильного боку.

Буває, що деякі чашечки фіксуються погано. При виникненні такої ситуації потрібно на пластмасові мисочки нанести віск. Зробити це можна, потерши їм края деталей.

Ємності, де вже знаходяться личинки в кількості 10-12 штук, розміщують в отвори планок прищеплювальних рамок. Вони добре там тримаються, легко вставляються і виймаються. Досвідчені бджолярі шляхом проведення досліджень підтвердили, що на заповнення рамки йде не більше п'яти хвилин.


Потім прищеплювальні рамки поміщають між стільниками з відкритим розплодом. Розташовані вони повинні бути в вуликах сімей-виховательок по одній рамці на кожну сім'ю. З неї потім отримають до 80-100% зрілих і якісних маточників. Потім, на 15 добу після відкладання яєць, їх роздають нуклеусам. А решта поміщають в кліточки. На 16 добу після відкладання яєць виходять матки.

Щоб здійснити відбір молочка, потрібно використовувати ШС з личинками, котрим ще немає 68-72 годин, і тільки ті маточники високої якості, які були розміщені в прищеплювальні рамки. Використовуючи штучний сот, ви зможете розрахувати найкращий період відбору молочка з точністю до 1-2 годин.

Переваги використання Джентерського стільника

Це пристосування дозволяє підготувати личинки на маточне виховання без переносу. Також воно спрощує процес тим, що бджолам не потрібно перебудовувати комірки, роблячи з бджолиних маточні. Денце-заглушка з личинкою легко переставляється з бджолиної комірки в маточну мисочку. Такий спосіб підходить для бджолярів-початківців або тих пасічників, у яких поганий зір.

Головна перевага соту Єнтера - це те, що він дозволяє перевести молодих личинок на маточне виховання, коли їм всього кілька годин. Чого не можна зробити шпателем, оскільки вони ще не підлиті молочком.

Орієнтовний графік виконання задач, які передбачають застосування пластмасового стільника, на прикладі 7-22 травня:

 1. Сьомого травня з 8 до 9 години ранку слід знайти матку, яка повинна бути взята з племінної сім'ї, а потім помістити її в ШС. Потім з трьох до чотирьох вечора проконтролювати відкладання яєць і зняти кришку-решітку, дозволивши бджоломатці вийти в сім'ю.
 2. Десятого травня з п'ятої до дев'ятої вечора необхідно видалити стільник Єнтера з вулика. Потім перенести личинок в прищеплювальні рамки, щоб потім роздати їх на виховання.
 3. Дванадцятого травня слід проконтролювати процес прийому личинок в сім'ях-виховательках.
 4. Двадцять другого травня потрібно до 17.00 провести роздачу маточників або виконати ізоляцію, помістивши їх в кліточки.


Як чистять пристосування?

Чистити його легко. Для цього пристосування поміщають в сім'ю, попередньо обробивши його сиропом. Через 2-3 години воно буде очищене і готове до повторного використання.

Даним методом радить користуватися і сам винахідник цього пристрою, якщо необхідно очистити мисочки, заглушки. Однак перед тим, як ці комплектуючі помістити в сім'ю, варто вичистити їх додатково пристосуваннями з дерева або пластмаси, або за допомогою шуруповерта. Так ви приберете залишки маточників.


Якщо пасіка була заражена будь-якими хворобами розплоду, то комплектуючі роз'ємного сота слід продезінфікувати. Роблять це за допомогою пінцета ватним тампоном, який змочують у спеціальному розчині. Потрібно найбільш ретельно обробити всі поверхні, що мають вигнуту форму. Потім необхідно пластмасовий стільник промити водою і просушити. Всю процедуру треба виконувати, надівши гумові рукавички.

Не варто обробляти або очищати пластмасові деталі за допомогою кип'ятіння, так як вони можуть деформуватися при температурі понад 80 градусів.

Недоліки стільника Джентера

Єдиним мінусом пристосування є деяка трудомісткість. Мається на увазі час, витрачений на пошук матки, її підсадку і випуск зі стільника.

Якщо дотримуватися основних правил використання, то ви отримаєте негайний результат. Матководи-промисловці Єгошини, які на своєму досвіді відчули всі незручності, пов'язані з використанням шпателів, і переваги застосування пластмасового стільника, стверджують, що вже не уявляють собі процес виведення маток без цього пристосування.

Відомі матководи рекомендують застосовувати описаний спосіб з використанням стільника Єнтера, тому що він дозволяє отримувати високоякісних, однокаліберних маток при належному якісному рівні годування личинок, розміщених в сім'ї-виховательки.

Залиште свій коментар

Note: HTML is not translated!