ДІМ меду
Все для пасіки - все з пасіки
0 товар(ів) - 0,00 грн

ЧОМУ ТАК БУВАЄ, АБО ПИТАННЯ ДО ЯКОСТІ БДЖОЛИНИХ МАТОК

Уже ряд десятиріч я причетний до масової репродукції бджолиних маток, зокрема, карпатської породи. Вперше довелось приймати участь у масовій репродукції її маток, як не дивно, дуже далеко від їхнього природного ареалу - Закарпаття - в Узбекистані. Тут, у 1971 році в Ташкентському бджолорадгоспі, за ініціативою добре відомого професора Г.А. Аветисяна і при безпосередній участі відомого дослідника карпатських бджіл  В. О.  Губіна, в напівпустельній місцевості був організований ранній масовий вивід маток.  Їх поставляли  на пасіки ряду провідних матковивідних господарств  Північного Кавказу,  з яких   уже в кінці семидесятих років відправлялись сотні тисяч  плідних карпатських бдожоломаток майже в усі республіки СРСР.

Природні особливості бджолиної сім’ї такі, що на сучасному етапі нашого  її пізнання  не можна повністю виключити  виникнення деяких спірних питань між пасічниками-виробниками маток та пасічниками-користувачами. Навіть тоді, коли  на матковивідних пасіках намагаються дотримуватись найсучасніших технологій виведення маток, а в місцях  використання маток приймаються найобачніші методи їх підсадки  у відводки чи сім’ї. В зв’язку з цим хотілось би з’ясувати  деякі питання, пов’язані з виробництвом та використанням маток,  що можливо,  в  певній мірі будуть попереджувати та  згладжувати конфліктні ситуації між виробниками маток та їх користувачами.

Перш за все зауважу матководам, що претензій до якості маток буде значно менше, якщо ви будете застосовувати передові технології виведення маток і користуватися племінним матеріалом  з первинних репродукторів тієї чи іншої породи, на яких ведеться постійна селекційна робота.  Тобто  матковивідні пасіки необхідно регулярно  забезпечувати чистопородним високопродуктивним відселекціонованим племінним  матеріалом. На жаль, мені відомі як окремі матководи, так і  цілі господарства, які займаються масовою репродукцією маток,  абсолютно   не турбуючись  про племінний матеріал, але при рекламі своєї продукції не забувають користуватись доброю славою чистопородних бджіл тієї чи іншої породи.

 І все ж, навіть тим  пасічникам, які намагаються дотримуватися сучасних технологій виведення маток і отримують візуально гарних маток,  поступають претензії щодо їх якості. Попробуємо  з’ясувати деякі причини  цього.  

Питання, які виникають щодо якості маток, та причини


Ось довгоочікувана матка благополучно доставлена на пасіку, і пасічник візуально  задоволений нею. А чи буде він задоволений її роботою в сім’ї? Це  в значній мірі  буде залежати від того, як прийме її сім'я.

Збереження повноцінності матки  при  підсадці в сім’ю перш за все визначається:

 • її станом (порода,  агресивність,  період сезону,  поведінка молодих і старих бджіл,  тривалість безматочності,   інстинкт захисту гнізда)  
 • досвідом пасічника
 • теплою погодою
 • наявністю медозбору
 • станом старої матки
 • станом підсаджуваної матки (осіменіння,  пошкодження при перевезенні, яйценосність, виділення феромонів)
 • і багатьма  іншими чинниками.

Тому й існує біля сотні різних способів підсадки маток, але не існує  абсолютно надійного   -  на всі випадки. Часто  підсаджують  маток в дротяних кліточках. Як відомо,  саме в  цих кліточках бджоли найчастіше травмують маток: відривають членики лапок і вусиків, частини крил.  Ці вади уже можуть стати причиною заміни маток після їх прийому. Крім того, матки можуть отримати  травми після їх виходу  в сім’ю, і  не рідко вони для пасічника носять скритий характер, але бджоли їх помічають і проводять тиху заміну матки. Взагалі бджоли більш схильні вивести собі матку, якщо в них на то є можливість, ніж прийняти чужу,  хоч вона є і повноцінною, і високоякісною.

Матки погано приймаються

Такі скарги  інколи поступають від пасічників і  деякі з них  вважають, що їм поставили брак, який бджоли швидко виявили. Проте це далеко не завжди так. Бджоли різних порід при заміні маток неоднаково ставляться до маток іншого походження. Слаба сім’я або нуклеус  у більшості випадків приймають нову матку, сильна ж  сім’я  може не прийняти її.  Краще проходить підсадка маток в теплу погоду при доброму взятку. Звичайно підсаджувану матку поміщають  в кліточку з дротяної сітки і тримають її у вулику 3–6 днів, щоб вона набула запаху сім’ї. Незважаючи на додержання  потрібних умов при підсаджуванні  бджоли часто не приймають маток.

Матки зникають або затримуються з  яйцекладкою. 

Після успішної  підсадки матки затримуються з яйцекладкою, і навіть через деякий період яйцекладки  вони  зникають, і нерідко без виховання маточників. Тобто бджоли вбивають  маток після того, як  вони почнуть відкладати яйця.

Пояснюється  це деякою мірою тим, що бджоли дуже чутливі  до сторонніх запахів і легко відрізняють все, що не має запаху, властивого їхній сім’ї.   Відносно цього у “Виробничій енциклопедії бджільництва” (1966) на сторінці 427 написано:  “Південні бджоли, як сірі гірські кавказькі, так і особливо ті, що мають жовтизну на кільцях черевця, дуже не охоче приймають не тільки плідних маток, але навіть  і маточники. Тому часто доводиться створювати від сім’ї, де треба замінити матку,  невеликий відводок з молодими бджолами і дати йому нову матку. Після прийому матки до відводку приєднують бджіл сім’ї, відібравши у них матку”.   Але як бачимо з наведених прикладів,  і ці умови не завжди забезпечують успіх.  Для обох випадків спільним  є підсадка маток через   відводки. Ймовірно, що саме  тут і  скриті причини.  Але, щоб їх з’ясувати, нам потрібно знати силу відводків, місце їх розташування, як на території пасіки, так і у вулику, та  багато іншого. Припустимо, що відводки були індивідуальними і  знаходились  в одному  вулику з основною сім’єю, і,  не зважаючи на тип вулика,  були відділені від неї подвійною сітчастою діафрагмою. У такому випадку рекомендується забезпечити відводки водою і тримати льотки  закритими 5 – 7   днів. За  цей час матки успішно приймаються. Бджоли  “дорослішають”, облітаються  і починають виконувати  роботи, необхідні  для нормальної життєдіяльності сім’ї. Розташування  нерівних по силі  відводка і сім’ї в одному вулику приводить до блукання бджіл між ними  і зростання загрози знищення матки у відводку аж до 21 дня з початку її яйцекладки,   тобто до тих пір, поки сім’я стане  поповнюватись бджолами підсадженої матки. Це є особливістю, коли між  вуликовими бджолами і   маткою є велика різниця у фізіологічних ознаках.  Бджоли відводка відчувають  наявність  рідної по крові матки в сім’ї, припиняють годувати  матку-чужинку  і в кінці кінців її знищують. Можливо, щось подібне було і в наведених прикладах. Цього  практично можна   уникнути,  розміщуючи відводки в стороні від основних сімей. В такому випадку майже зовсім попереджується  заліт бджіл сімей пасіки у відводки.  Безперечно,  що можуть бути і інші причини. Наприклад,  захворювання   статевих органів маток, але це в конкретнім випадку з Лаковим виключається.       

Тиха заміна маток

Явище, яке, як правило,   спостерігається в сім’ях  із старими чи дефектними матками, і є характерним для карпатських та сірих гірських кавказьких  бджіл.  Однак воно  часто спостерігається  і в сім’ях, в які  недавно підсадили маток, одержаних з розплідника. 

Так які ж причини цього  явища, яке неприємно засмучує  пасічника, який довго чекав і накінець отримав  жадану матку? 

 1. У більшості випадків на наших пасіках це буває через невідповідність  породи матки породі  бджіл  сім’ї, в яку вона підсаджується.  Як тут поступити?  Необхідно знищувати маточники тихої заміни до тих пір, пока в сім’ї не будуть переважати бджоли  підсаджуваної матки.  Потім такі матки  можуть жити і  радувати пасічника доброю роботою не один рік.   Проте, може бути і ряд  інших причин. Це, в першу чергу,   явні і  скриті дефекти маток, одержані при їх вихованні, паруванні, транспортуванні та підсаджуванні. Але який з них саме мав місце, часто практично неможливо встановити. В таких випадках  необхідно дати можливість сім'ї вивести молоду матку чи  замінити на іншу.
 2. Деякі матки на початку личинкової стадії недостатньо  годувались, або в сім’ї була недостатня кількість перги.  Можливо, маточники, в яких вони вирощувались, були застуджені або перегріті. Тому матки  з самого початку життя будуть ослабленими. Вони мало відкладають яєць,  бджоли  швидко це помічають і починають закладати маточники.  Є думка (Дж. Г. Міллер, М.Т. Річард, 1993), що маток,  вихованих з личинок старших за 3-18 годин,  бджоли  можуть часто міняти.
 3. Досить часто  бджоли  заключають  маток в клубок після повернення їх з парування. При цьому частина маток гине, а частина залишається  з явними дефектами і  вибраковується  при  відборі з нуклеусів.   По нашим спостереженням  інколи травмованих маток буває  до 5 – 10%.  Але ж  матки  можуть  мати і скриті дефекти, які  не можна помітити, а бджоли  помічають  і проводять  їх тиху заміну.
 4. Під час транспортування матки можуть застудитись на початку матковивідного сезону, коли в кінці весни бувають заморозки, і перегрітись влітку під час транспортування. При  їх доставці з пошти на пасіку, коли  кліточки з матками на довгий час  потрапляють під прямі сонячні промені,  або  їх ставлять на сонячне вікно, наприклад, в автомобілі, вони можуть загинути або стати неповноцінними.
 5. Причиною самозаміни маток можуть бути хвороби, які протікають без видимих симптомів. Наприклад, нозематоз. Проте захворювання  нозематозом молодих маток малоймовірне.
 6. При перевезенні і зберіганні  матки  інколи піддаються дії різних хімічних речовин і нападу мурашок. Нам відомо, коли від отрути мурах гинула майже вся партія маток, і до того ж дуже  швидко. Це повинні знати як пасічники, так і поштові працівники, щоб запобігти втрати маток від мурах.

Матка не відкладає яєць

Бджоли успішно прийняли матку, але засіву немає,  або він появляється через 10 – 15 днів. В таких випадках, як правило, звинувачують матковода в постачанні неплідних маток. А чи так це насправді?  Як правило - ні. Перш за все, який пасічник-матковод буде шкодити собі? І все ж,  при масовому виведенні маток на великих бджолиних розплідниках  можуть траплятися поодинокі випадки, коли в партію плідних маток   потрапляє  неплідна. 

 • Це може трапитись тоді, коли в  нуклеус,  де є плідна матка, залітає  крупна неплідна, яка є досить енергійною і  перемагає плідну.
 • Рідко може статись і так, що матковод  забув зробити помітку    в журналі про відбір плідної матки з нуклеуса та  дачі йому зрілого маточника. В такому нуклеусі на другий день  уже може бути неплідна матка, яка  в першу добу життя по розміру тіла не поступається плідній. 

Але  це все  дуже рідкі випадки. Тому причини масової затримки  відкладання яєць матками є інші.

До них можна віднести:

 • довге перебування матки в пересильній кліточці
 • рідкі випадки дозапліднення маток
 • випадок, коли бджоли матку прийняли, але по якимось причинам не годують її маточним молочком і  т.д.

 Реальна оцінка якості маток любої породи в місцях їх використання  в  значній мірі залежить від їх чисельності  в партії.  Чим менша партія маток поступила на пасіку,  тим важче пасічнику  отримати  вірне враження від використання нащадків тієї чи іншої породи. Пасічник, який отримав і успішно підсадив в сім’ю одну матку може  оцінити її, як добру, середню або погану. А це тому, що природна  мінливість господарсько-корисних ознак бджолиних сімей  коливається від 18 до 30  відсотків, і це, зокрема, обумовлено рядом зовнішніх факторів, як то: умовами розвитку, годування, утримання і т. д. В зв’язку з цим  є нереальним виконати прохання  пасічників  такого характеру: поставити три матки, з яких одну медового, одну розплідного і одну медово-розплідного напрямку. Також не можна вірно зробити оцінку ефективності  використання  бджіл різних ліній чи  типів  всього по  одній – трьом маткам.

Розплід строкатий

У сім’ях з молодими матками може спостерігатись, коли з частини  яєць не вилуплюються личинки, коли  вони гинуть в перші дні життя, що може бути викликано спадковістю. Це явище можливе і при наявності здорових маток  в слабких  відводках, коли бджоли  не встигають підготувати й очистити всі комірки.     

Розплід розкиданий

Бджоли матку прийняли, але їх фізіологічний стан такий, що вони  належно її  не годують і не  готують комірки для відкладання яєць.  Таке явище приходилось спостерігати в сім’ях, які тривалий час  були безматочними. Не виключено, що причина  такого явища скривається в самій матці. Якщо таке явище спостерігається  в сім’ї , яка  ще має  значну кількість розплоду, і воно  з часом не проходить, то матка дефектна.    

Розплід горбатий, трутневий, вихований бджолами в бджолиних комірках.

Появляється в сім’ях трутівках.    Іноді його можна спостерігати  в сім’ях з молодими плідними матками на початку їх яйцекладки, але незабаром вони виправляються. Трапляється, що матка може продовжувати відкладати незапліднені яйця,  в такому випадку її необхідно замінити. Причинами такого явища  у більшості  випадків є аномалії статевих органів матки.  Трутівкою матка може стати і в результаті її  застудження, в результаті чого  сперматозоїди гинуть.

Матуріал був написаний досить давно та публікувався в Українському пасічнику, але питання залишаються актуальними по цей день.

Залиште свій коментар

Note: HTML is not translated!