ДІМ меду
Все для пасіки - все з пасіки
0 товар(ів) - 0,00 грн

ПОПУЛЯРНІ МІФИ ТА ХИБНІ ДУМКИ ПРО МЕД

Мед, як один з найбільш екологічних і натуральних продуктів, користується підвищеним попитом у споживачів, які намагаються дбати про своє здоров'я. Безумовно, це цінний і корисний продукт, проте навколо нього виникає досить багато міфів, вигадок і хибних переконань.


Найчастіше джерелами чуток стають люди, вкрай далекі від бджільництва і пасіки - це можуть бути продавці, що збувають товар, або навіть вчені, спеціалізація яких не дозволяє міркувати про продукт на професійному рівні.

Як ось, мед на сонці не можна залишати навіть на одну годину, так як в продукті починають виділятися канцерогени, або те, що мед у випічці шкідливий через вплив високих температур. Ми постаралися зібрати і розвіяти найпопулярніші помилки.

Гарячий чай з медом і мед у випічці - користь чи шкода


Токсичний мед - таке словосполучення навіть складно собі уявити тому, хто з дитинства в селі вживав цей продукт і з парним молоком, і з гарячим чаєм. У той же час в ЗМІ і по телевізору активно обговорюються «достовірні факти», які говорять про те, що мед при нагріванні перетворюється на отруту для нашого організму.

Так чи можна запікати мед в духовці і класти його в гарячий чай? Насправді при нагріванні продукту дійсно утворюється в незначній кількості оксиметилфурфурол, що є продуктом вуглеводного розкладання. Однак медицина не відносить його до канцерогенів, що викликають рак. Більш того, окремі продукти харчування - кока-кола або розчинна кава мають в своєму складі в десятки і сотні разів більшу концентрацію оксиметилфурфурола.

Контроль цієї речовини ведуть для того, щоб точно визначити вік меду, а також з'ясувати, чи був сильний і тривалий нагрів продукту. Правильною відповіддю на питання, чи можна нагрівати мед при випічці і класти його в гарячий чай, буде, звичайно, так.

Інша справа, що користь від нагрітого продукту менше, як і менш виражений смак меду. Біологічна активність продукту знизиться, як і аромат, однак, він не стане аналогом цукру, зберігши унікальний склад компонентів. Відповідь на питання, чи стає небезпечним мед при нагріванні при використанні в кулінарії - міф, який, що не має під собою підтвердження.

Мед - це ліки?

Чи корисний мед насправді і чи може замінити собою традиційні ліки і медичні препарати - питання, яке хвилює багатьох. З точки зору офіційної медицини продукт не може бути лікарським засобом апріорі, так як він не проходить спеціальні тестування та медичні дослідження в лабораторіях. З неофіційної точки зору мед можна віднести до БАДів - біологічно активниї добавок.

Продукт максимально корисний як для хворих, так і для цілком здорових пацієнтів. Він легко засвоюється організмом, будучи енергетичним продуктом для м'язової тканини і нервової системи. Окремі компоненти в складі можуть пригнічувати ріст і шкідливий вплив на організм бактерій і хвороботворних мікробів.

Мед-антисептик сприяє швидкому загоєнню ран за рахунок прискорення фізико-хімічних процесів в організмі. Звичайно, вживають його як всередину, так і в складі спеціальних мазей, аплікацій з антисептичними марлевими пов'язками.

Він допомагає організму позбавлятися від шлаків, знімає стрес і напруження, підвищує імунітет. У той же час не варто наділяти його якимись чудодійними силами - мед не врятує при лікуванні запущених захворювань в критичній стадії, однак в якості допоміжного або профілактичного засобу цей продукт поза конкуренцією.

Максимальний склад вітамінів?

Стверджувати, що мед є бездонним джерелом вітамінів, можуть тільки недобросовісні продавці. Безумовно, вітаміни в продукті присутні, однак вважати, що тільки один мед здатний повністю забезпечити ваш організм корисними речовинами, вітамінами, мінералами, мікро і макроелементами - досить безвідповідально.

Який мед найкорисніший


Досить часто на ринку можна зустріти продавця, що пропонує «унікальний» і «найкорисніший» мед, який краще за інші сорти. Насправді - це не більше ніж черговий міф, так як визначити більшу чи меншу корисність продукту важко.

Бджолярі з великим стажем стверджують, що не буває більш корисного меду. Але кожен сорт меду характеризується більшою користю при тому чи іншому захворюванні в залежності від складу. Важливо обрати саме той продукт, який необхідний вам з урахуванням потреб, і який подобається вашій власній «тестовій лабораторії» - організму. Одній людині більше подобається квітковий мед, іншій - липовий або гречаний. Для цього найкраще провести перед покупкою попередню дегустацію.

Мед при застуді - міф чи допомога

В осінньо-зимовий період завжди спостерігається зростання вірусних і простудних захворювань, при цьому багато експертів рекомендують лікувати їх народними засобами - чаєм з медом, наприклад. Вище ми вже з'ясували, що якоїсь особливого шкоди в даному поєднанні немає, проте чи є видима користь?

Насправді мед має антибактеріальні властивості, однак вони досить слабо виражені для боротьби з серйозною хворобою. У складі продукту відсутні будь-які жарознижуючі компоненти, тому лікувати застуду і грип, а також збивати високу температуру продуктом марно.

Мед допомагає поліпшити імунітет при регулярному вживанні - ось основна профілактична користь продукту. Здоровий спосіб життя і регулярне вживання меду серйозно зменшують ризик захворіти в небезпечний період.

Боротьба з кашлем


Якщо вам кажуть, що мед при кашлі не можна вживати ні в якому вигляді, не слухайте. Як показали недавні дослідження в багатьох країнах, продукт дуже корисний в цьому плані і рекомендується як профілактичний засіб астматикам, а також може застосовуватися для полегшення сильного кашлю. Тепле молоко або вода з медом, жування забруса - популярний ефективний засіб для того, щоб заспокоїти кашель і полегшити стан хворого.

Не можна сказати, який мед від кашлю краще, адже будь-який подібний продукт має схожі властивості. Він збільшує продукцію слини, що призводить до зволоження дихальних шляхів і зниження роздратування горла. Мед здатний знизити набряк глотки і дихальних шляхів, який часто зустрічається у хворих на астму. Але деякі сорти меду найбільш ефективні при подібній проблемі - це липовий, гірчичний, з буркуну і лавандовий.

Мед від кашлю на груди - також цілком дієвий засіб. Його використовують у вигляді компресу, в якості зігріваючого і прогріваючого дихальні шляхи засоба.

Поширене переконання, що від меду потіють, також не має під собою підстав. Якщо вживати його з гарячим чаєм, то джерелом підвищеного потовиділення виступає саме гаряча рідина. Якщо у вас немає алергії на продукт, боятися пропотіти не варто.

Закристалізований мед - неякісний


Існує поширений міф, який стверджує, що закристалізований мед - неякісний, з цукром. І зворотне твердження про те, що рідкий мед є фальсифікатом, також не витримує критики.

Рідка консистенція меду спостерігається при відкачуванні меду зі стільників. Рідкий мед зберігає свій стан приблизно 3-8 тижнів (в залежності від різновиду продукту), після чого починається природний процес кристалізації.

Кристалізація - це норма для меду, при якій продукт зберігає абсолютно всі свої смакові і корисні властивості, якщо дотримуватися умов і правил зберігання. Якщо вам до душі більш рідкий мед, можна порекомендувати його різновид з акації, термін кристалізації якого максимальний. Закристалізований мед можна також привести до рідкого стану без шкоди для його якості, шляхом підігрівання його на водяній бані або за допомогою спеціальних пристосувань для декрісталізаціі до температури не вище 40 градусів

Мед, який розшаровується, поганої якості

У більшості випадків мед, який розшаровується або має білі розводи на поверхні, якщо ми говоримо про зрілий продукт, нічим, крім зовнішнього вигляду, не відрізняється від продукту однорідного відтінку. Медове розшарування виходить в результаті змішування нектарів різних медоносів або при повторній кристалізації меду, також при зберіганні меду в теплі. Розшарування особливо характерно для гречаного меду, наприклад. У всіх цих випадках мед зберігає свої смакові якості, аромат і корисний склад.

Але тут треба бути обережним і купувати мед у бджолярів, яким довіряєте і впевнені в якості продукції. Так як в окремих випадках розшарування меду може свідчити про фальсифікацію.

Мед не має терміну придатності - правда

Якщо ви зберігаєте продукт в сухому, прохолодному приміщенні без доступу сонячного світла і використовуєте спеціальний посуд зі скла, порцеляни, фаянсу, то мед може зберігатися практично вічно. Доказом цього може служити мед, який виявили під час розкопок в єгипетських пірамідах і гробницях. Запечатаний в спеціальних амфорах, що зберігався при певних температурах древній мед, якому кілька сотень років, залишився цілком придатним до вживання. 

Замість післямови

Ставтеся до чуток і міфів з певною часткою скептицизму - це допоможе у встановленні істини. На жаль, ЗМІ роблять все можливе, щоб заплутати і залякати споживача. Прикладом можна назвати передачу «Жити здорово!», Ведуча якої, Олена Малишева, на думку багатьох експертів, часто потрапляє в халепу зі своїми заявами.

В одній з передач повну марність і шкоду меду Малишева розписала в таких яскравих фарбах, що багато людей засумнівалися в продукті, який вживають все своє життя. Не варто сліпо довіряти телебаченню - це істина, в якій давно переконалися вміючі тверезо міркувати люди.


Залиште свій коментар

Note: HTML is not translated!